Apr 15, 2025 ຝາກຂໍ້ຄວາມໄວ້

ລະດັບຄວາມທົນທານແລະຄວາມແມ່ນຍໍາຂອງມາດຕະຖານທີ່ປະຕິບັດຕາມໃນການຜະລິດ Handwheels ສະແຕນເລດແມ່ນຫຍັງ?

ຢູ່​ໃນ​ຫ້ອງ​ກວດ​ກາ​ຂອງ​ໂຮງ​ງານ​ຜະ​ລິດ​ເຄື່ອງ​ຈັກ​ຄວາມ​ແມ່ນ​ຍໍາ​ໃນ Zhejiang, ຜູ້​ກວດ​ກາ​ຄຸນ​ນະ​ພາບ​ໄດ້​ນໍາ​ໃຊ້​ເຄື່ອງ​ວັດ​ແທກ​ການ​ປະ​ສານ​ງານ -ສາມ​ເຄື່ອງ​ເພື່ອ​ກວດ​ສອບ​ຄວາມ​ທົນ​ທານ​ຂອງ​ຮູ​ຮັບ​ແສງ​ຂອງ handwheels ສະແຕນເລດແລະພົບວ່າຄວາມຜິດພາດ runout radial ຂອງ batch ຂອງຜະລິດຕະພັນເກີນ 0.05mm, ຜົນອອກມາໃນ rework ຂອງ batch ທັງຫມົດຂອງຜະລິດຕະພັນ. ກໍລະນີນີ້ຊີ້ໃຫ້ເຫັນບັນຫາທີ່ສໍາຄັນ: ມາດຕະຖານຄວາມທົນທານແລະຄວາມແມ່ນຍໍາຂອງ handwheels ສະແຕນເລດໂດຍກົງກໍານົດການປັບຕົວແລະຄວາມຫນ້າເຊື່ອຖືໃນອຸປະກອນ. ບົດຄວາມນີ້ຈະວິເຄາະ "ລະຫັດຄວາມຖືກຕ້ອງ" ຂອງການຜະລິດ handwheel ຈາກຂະຫນາດຂອງແນວຄວາມຄິດພື້ນຖານ, ຕົວຊີ້ວັດຫຼັກ, ຄວາມແຕກຕ່າງຂອງສະຖານະການ, ຂະບວນການຜະລິດແລະວິທີການທົດສອບ, ເພື່ອຊ່ວຍໃຫ້ບໍລິສັດແລະຜູ້ໃຊ້ຫຼີກເວັ້ນຄວາມສ່ຽງດ້ານຄຸນນະພາບທີ່ເກີດຈາກມາດຕະຖານ vague.


ເນື້ອໃນ
1. ຄວາມທົນທານແລະຄວາມແມ່ນຍໍາ: ການວິເຄາະຕົວຊີ້ວັດຫຼັກຂອງການຜະລິດ handwheel
2. ຄວາມທົນທານຂອງມິຕິ: ຕົວກໍານົດການທີ່ສໍາຄັນທີ່ກໍານົດການປັບຕົວ
3. ຄວາມທົນທານ Geometric: killers ເບິ່ງເຫັນທີ່ມີຜົນກະທົບຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການດໍາເນີນງານ
4. ຄວາມຫຍາບຂອງພື້ນຜິວ: ມາດຕະຖານຄວາມແຕກຕ່າງຈາກອຸດສາຫະກໍາເຖິງຊັ້ນທາງການແພດ
5. ການປຽບທຽບຄວາມຕ້ອງການຄວາມແມ່ນຍໍາສໍາລັບສະຖານະການຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ແຕກຕ່າງກັນ
6. ຜົນກະທົບຂອງຂະບວນການຜະລິດກ່ຽວກັບຄວາມທົນທານ: ການຫລໍ່ vs forging vs ການຕັດ
7. ວິທີການ ແລະ ເຄື່ອງມືການທົດສອບ: ວິທີການກວດສອບຄວາມຖືກຕ້ອງຕາມມາດຕະຖານ?
8. ຄູ່ມືການຄັດເລືອກ: ເລືອກລະດັບຄວາມທົນທານທີ່ເຫມາະສົມຕາມເງື່ອນໄຂການເຮັດວຽກ

 

1. ຄວາມທົນທານແລະຄວາມແມ່ນຍໍາ: ການວິເຄາະຕົວຊີ້ວັດຫຼັກຂອງການຜະລິດ handwheel
ຄວາມທົນທານແລະຄວາມແມ່ນຍໍາຂອງ handwheels ສະແຕນເລດເປັນສິ່ງຈໍາເປັນການຄວບຄຸມສອງຂອງ "ຄວາມຖືກຕ້ອງມິຕິລະດັບ" ແລະ "ຄຸນນະພາບຂອງພື້ນຜິວ":
ຄວາມທົນທານ: ລະດັບທີ່ອະນຸຍາດຂອງການປ່ຽນແປງມິຕິລະດັບ, ເຊັ່ນ: ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂຸມφ50mm±0.02mm;
ຄວາມແມ່ນຍໍາ: ລວມທັງຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງມິຕິລະດັບ, ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງຮູບຮ່າງ (ເຊັ່ນ: ຮອບ), ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງຕໍາແຫນ່ງ (ເຊັ່ນ: coaxiality).
ລະບົບມາດຕະຖານຫຼັກ:
ມາດຕະຖານແຫ່ງຊາດຈີນ: GB/T 1800.1 (ຄວາມທົນທານໃນມິຕິລະດັບ), GB/T 1184 (ຮູບແບບແລະຄວາມທົນທານຕໍ່ຕໍາແຫນ່ງ);
ມາດຕະຖານສາກົນ: ISO 2768 (ຄວາມທົນທານທົ່ວໄປ), ISO 1101 (ຄວາມທົນທານ geometric);
ຂໍ້ກໍາຫນົດອຸດສາຫະກໍາ: JB/T 7279 (ເງື່ອນໄຂດ້ານວິຊາການທົ່ວໄປສໍາລັບ handwheels) ສໍາລັບອຸດສາຫະກໍາເຄື່ອງຈັກ, YY/T 0918 (ມາດຕະຖານສໍາລັບອົງປະກອບເຄື່ອງມືຄວາມແມ່ນຍໍາ) ສໍາລັບອຸດສາຫະກໍາການແພດ.

Precision Casting Stainless Steel Handwheel


2. ຄວາມທົນທານຂອງມິຕິ: ຕົວກໍານົດການທີ່ສໍາຄັນທີ່ກໍານົດການປັບຕົວ
1. ລະດັບຄວາມທົນທານຂອງຂະຫນາດຕົ້ນຕໍ

ປະເພດຂະຫນາດ ລໍ້ມືອຸດສາຫະກໍາ (ມມ) ລໍ້ມືທາງການແພດ (ມມ) ລໍ້ເຄື່ອງມືທີ່ມີຄວາມຊັດເຈນ (ມມ)
ເສັ້ນຜ່າສູນກາງນອກ (D) ±0.2 (ຊັ້ນ IT12) ±0.05 (ຊັ້ນ IT8) ±0.02 (ຊັ້ນ IT6)
ຮູຮັບແສງ (d) ±0.15 (ຊັ້ນ IT11) ±0.03 (ຊັ້ນ IT7) ±0.01 (ຊັ້ນ IT5)
ຄວາມໜາ (H) ±0.3 (ຊັ້ນ IT13) ±0.1 (ຊັ້ນ IT9) ±0.05 (ຊັ້ນ IT7)

ການປຽບທຽບກໍລະນີ:
ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງຂອງ handwheel ເຄື່ອງມືເຄື່ອງຈັກ (ຊັ້ນອຸດສາຫະກໍາ) ເກີນຄວາມທົນທານຂອງ 0.08mm, ຜົນໄດ້ຮັບໃນວ່າງເຫມາະກັບ shaft ແລະ deviation 0.5mm displacement ໃນລະຫວ່າງການປະຕິບັດງານ;
ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງຂອງ handwheel ກ້ອງຈຸລະທັດຜ່າຕັດ (ເກຣດທາງການແພດ) ຖືກຄວບຄຸມຢູ່ທີ່ ±0.01mm, ຮັບປະກັນຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການປັບຕົວຂອງ 0.01 ອົງສາ.


2. ການ​ຄັດ​ເລືອກ​ຄວາມ​ທົນ​ທານ​ເຫມາະ​
Clearance fit: ພໍດີລະຫວ່າງ handwheel ແລະ shaft (ເຊັ່ນ: H7/g6), industrial-grade clearance 0.02-0.05mm, medical-grade 0.005-0.01mm;
ພໍດີກັບສິ່ງລົບກວນ: H7/s6 ແມ່ນໃຊ້ໃນສະຖານະການພິເສດ (ເຊັ່ນ: ອຸນຫະພູມ-ສະພາບແວດລ້ອມທີ່ສູງ), ໂດຍມີໄລຍະຄວາມທົນທານຂອງ -0.03 ຫາ -0.01mm ເພື່ອໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າບໍ່ມີການວ່າງ.


3. ຮູບຮ່າງແລະຄວາມທົນທານຂອງຕໍາແຫນ່ງ: killer ເບິ່ງເຫັນທີ່ມີຜົນກະທົບຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການດໍາເນີນງານ
1. ຄວາມທົນທານຂອງຮູບຮ່າງ
Roundness: handwheel ອຸດສາຫະກໍາຫນ້ອຍກ່ວາຫຼືເທົ່າກັບ 0.1mm (ເສັ້ນຜ່າສູນກາງ 200mm), ເກຣດທາງການແພດ<=0.02mm, precision instrument grade<=0.005mm;
ກໍລະນີ: ຄວາມຮອບຂອງມືວາວເກີນ 0.2 ມມ, ເຮັດໃຫ້ມີການເຫນັງຕີງຂອງແຮງບິດປະຕິບັດງານ 15%, ຜົນກະທົບຕໍ່ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການເປີດແລະປິດວາວ.
Flatness: Flatness of the handwheel mounting surface, industrial grade ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.15mm, ເກຣດທາງການແພດຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.05mm, ວິທີການກວດຫາ: ຈັບມີດເຫມາະ.


2. ຄວາມທົນທານຕໍ່ຕໍາແຫນ່ງ
Coaxiality: Coaxiality ລະ​ຫວ່າງ aperture ແລະ​ວົງ​ນອກ​, ຊັ້ນ​ອຸດ​ສາ​ຫະ​ກໍາ​ຫນ້ອຍ​ກ​່​ວາ​ຫຼື​ເທົ່າ​ທຽມ​ກັບ 0.1mm​, ຊັ້ນ​ຮຽນ​ການ​ແພດ​ຫນ້ອຍ​ກ​່​ວາ​ຫຼື​ເທົ່າ​ກັບ 0.03mm​, ເກຣດ​ຄວາມ​ແມ່ນ​ຍໍາ​ຫນ້ອຍ​ກ​່​ວາ​ຫຼື​ເທົ່າ​ກັບ 0.01mm​;
ການວັດແທກຕົວຈິງ: ເມື່ອ coaxiality ເກີນ 0.05mm, radial runout ເພີ່ມຂຶ້ນ 0.08mm ເມື່ອ handwheel rotates, ຜົນກະທົບຕໍ່ຄວາມຖືກຕ້ອງການຈັດຕໍາແຫນ່ງຂອງອຸປະກອນ.
Symmetry: ລະດັບການກະຈາຍສຽງເວົ້າ, ເກຣດອຸດສາຫະກໍາຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.5mm, ເກຣດທາງການແພດຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.2mm, ທົດສອບໂດຍສາມ-ເຄື່ອງມືວັດແທກປະສານງານ.


4. ຄວາມຫຍາບຂອງພື້ນຜິວ: ມາດຕະຖານຄວາມແຕກຕ່າງຈາກຊັ້ນອຸດສາຫະກໍາເຖິງຊັ້ນທາງການແພດ
1. ຄວາມຫຍາບຄາຍໃນ ສະຖານະການທີ່ແຕກຕ່າງກັນ (Ra, μm)
ຊັ້ນອຸດສາຫະກໍາ (ຫນ້າດິນ knurled): Ra 3.2-6.3, knurling depth 0.3-0.5mm, ຮັບປະກັນຄ່າສໍາປະສິດ friction anti-slip ຫຼາຍກ່ວາຫຼືເທົ່າກັບ 0.6;
ເກຣດທາງການແພດ (ຂັດກະຈົກ): Ra ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.8, ຫຼັງຈາກ polishing electrolytic, ມັນສາມາດບັນລຸ Ra ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.4, ຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການຂອງຫນ້າດິນທີ່ບໍ່ສະອາດ (ການຕົກຄ້າງຂອງເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ<10CFU/cm²);
ເກຣດເຄື່ອງມືຄວາມແມ່ນຍໍາ (ການຂັດທີ່ລະອຽດອ່ອນ): Ra ຫນ້ອຍກວ່າ ຫຼືເທົ່າກັບ 0.2, ໃຊ້ສໍາລັບອຸປະກອນ optical handwheels ເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການແຊກແຊງການສະທ້ອນ.


2. ຜົນກະທົບຂອງ roughness ໃນການປະຕິບັດ
ໄດ້handwheelຂອງເຄື່ອງອາຫານມີທາດແປ້ງທີ່ຕົກຄ້າງເນື່ອງຈາກຄວາມຫຍາບຄາຍຂອງ Ra 1.6, ເຊິ່ງເຮັດໃຫ້ຄວາມຫຍຸ້ງຍາກໃນການເຮັດຄວາມສະອາດເພີ່ມຂຶ້ນ 30%;
handwheel ຂອງອຸປະກອນ semiconductor ມີ Ra ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.1, ແລະມີລູກປືນ ceramic, ມັນສາມາດບັນລຸຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການເຄື່ອນຍ້າຍ 0.001mm.


5. ການປຽບທຽບ ຄວາມຕ້ອງການຄວາມຊັດເຈນສໍາລັບສະຖານະການຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ແຕກຕ່າງກັນ
1. ສະຖານະການການຜະລິດອຸດສາຫະກໍາ
ລະດັບຄວາມທົນທານ: IT10-IT12, ເຫມາະສົມສໍາລັບເຄື່ອງມືເຄື່ອງຈັກທໍາມະດາ, ປ່ຽງ, ແລະອື່ນໆ;
ຕົວຊີ້ວັດຫຼັກ: ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງ ± 0.1 ມມ, ຄວາມຮອບ ໜ້ອຍກວ່າ ຫຼື ເທົ່າກັບ 0.08 ມມ, ຄວາມຫຍາບຂອງພື້ນຜິວ Ra 3.2;
ກໍລະນີ: handwheel ຂອງເຄື່ອງ sintering ໃນໂຮງງານເຫຼັກອະນຸຍາດໃຫ້ runout radial ຂອງ 0.2mm ເພື່ອຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການປະຕິບັດງານພາຍໃຕ້ສະພາບການເຮັດວຽກ rough.


2. ສະຖານະການອຸປະກອນການແພດ
ລະດັບຄວາມທົນທານ: IT6-IT8, ເຫມາະສົມກັບຕາຕະລາງປະຕິບັດງານແລະການປັບກ້ອງຈຸລະທັດ;
ຕົວຊີ້ວັດຫຼັກ: ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງ ± 0.02mm, coaxiality ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.03mm, ດ້ານ roughness Ra ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.4;
ພື້ນຖານມາດຕະຖານ: ຄວາມຕ້ອງການ YY/T 0918, ສຽງລົບກວນເມື່ອລໍ້ມືໝຸນແມ່ນໜ້ອຍກວ່າ ຫຼືເທົ່າກັບ 35dB, ອາໄສການຄວບຄຸມຄວາມທົນທານຂອງຄວາມຊັດເຈນ-ສູງ.


3. ສະຖານະການເຄື່ອງມືຄວາມຊັດເຈນ
ລະດັບຄວາມທົນທານ: IT5-IT6, ໃຊ້ສໍາລັບເຄື່ອງມືວັດແທກພິກັດສາມມິຕິ ແລະເຄື່ອງ photolithography;
ຕົວຊີ້ວັດຫຼັກ: ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງ ±0.01mm, ຄວາມຮາບພຽງໜ້ອຍກວ່າ ຫຼືເທົ່າກັບ 0.01mm, ຄວາມຫຍາບ Ra ໜ້ອຍກວ່າ ຫຼືເທົ່າກັບ 0.2;
ຄວາມຕ້ອງການກວດຫາ: 10% ຂອງແຕ່ລະຊຸດແມ່ນເປັນຕົວຢ່າງສຳລັບການກວດກາຂະໜາດເຕັມ-, ແລະອັດຕາທີ່ບໍ່ມີເງື່ອນໄຂແມ່ນໜ້ອຍກວ່າ ຫຼືເທົ່າກັບ 0.1%.


6. ຜົນກະທົບຂອງຂະບວນການຜະລິດກ່ຽວກັບຄວາມທົນທານ: ການຫລໍ່ vs forging vs ການຕັດ
1. ຂະບວນການ Casting (ເຫມາະສໍາລັບໂຄງສ້າງທີ່ຊັບຊ້ອນ)
ລະດັບຄວາມທົນທານ: IT12-IT14, ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງ ± 0.3mm, ຄວາມຫຍາບຂອງພື້ນຜິວ Ra 12.5;
Application scenario: large valve handwheel (diameter>300mm), ການບິດເບືອນຂະຫນາດທີ່ແນ່ນອນແມ່ນອະນຸຍາດໃຫ້;
ຂໍ້ບົກພ່ອງ: ຂຸມຊາຍແລະຮູຂຸມຂົນອາດຈະເກີດຂື້ນ, ສົ່ງຜົນໃຫ້ຄວາມຜິດພາດຮອບເກີນ 0.2mm.


2. ຂະບວນການ Forging (ຄວາມແມ່ນຍໍາສູງທີ່ຕ້ອງການ)
ລະດັບຄວາມທົນທານ: IT8-IT10, ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງ ± 0.1mm, ຄວາມຫຍາບຂອງພື້ນຜິວ Ra 6.3;
ຂໍ້ໄດ້ປຽບ: ໂຄງສ້າງພາຍໃນທີ່ຫນາແຫນ້ນ, ຮູບຮ່າງທີ່ເຂັ້ມແຂງ 50% ແລະຄວາມສາມາດໃນການຄວບຄຸມຄວາມທົນທານຕໍ່ຕໍາແຫນ່ງຫຼາຍກ່ວາການຫລໍ່;
ກໍລະນີ: A automobile mold handwheel adopts ຂະບວນການ forging, ແລະຄວາມຜິດພາດ coaxiality ຫຼຸດລົງຈາກ 0.15mm ຂອງການຫລໍ່ເປັນ 0.05mm.


3. ການປຸງແຕ່ງການຕັດ (ລະດັບຄວາມແມ່ນຍໍາຕ້ອງ)
ລະດັບຄວາມທົນທານ: IT5-IT7, ຄວາມທົນທານຂອງຮູຮັບແສງ ± 0.02mm, ຄວາມຫຍາບຂອງພື້ນຜິວ Ra 1.6;
ລາຍລະອຽດຂະບວນການ: ຫ້າ-ສູນເຄື່ອງຈັກແກນບັນລຸຄວາມຖືກຕ້ອງໃນລະດັບ 0.01 ມມ, ເຫມາະສໍາລັບມືການແພດ ແລະ semiconductor;
ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ: 30% ລາຄາແພງກວ່າການຫລໍ່, ແຕ່ອັດຕາການຜິດປົກກະຕິແມ່ນຫຼຸດລົງຈາກ 5% ຫາ 0.5%.


7. ວິທີການ ແລະ ເຄື່ອງມືໃນການທົດສອບ: ວິທີການກວດສອບຄວາມຖືກຕ້ອງຕາມມາດຕະຖານ?
1. ການກວດສອບຄວາມທົນທານຂອງຂະຫນາດ
ການກວດສອບທົ່ວໄປ: Vernier caliper (ຄວາມຖືກຕ້ອງ 0.02mm), micrometer (ຄວາມຖືກຕ້ອງ 0.001mm);
ການກວດຫາຄວາມແມ່ນຍໍາ: ເຄື່ອງວັດແທກປະສານງານ (ຄວາມຖືກຕ້ອງ 0.001mm), ເຊັ່ນເຄື່ອງວັດແທກ Hexagon ທີ່ໃຊ້ໂດຍໂຮງງານທີ່ມີຄວາມແມ່ນຍໍາ, ເພື່ອບັນລຸການຄວບຄຸມຄວາມຜິດພາດໃນລະດັບ 0.005mm.


2. ແບບຟອມ ແລະ ການ​ກວດ​ສອບ​ຄວາມ​ທົນ​ທານ​ຕໍາ​ແຫນ່ງ​
Roundness meter: rotate ແລະວັດແທກຫນຶ່ງວົງ, ຊັ້ນຮຽນທີອະນຸຍາດໃຫ້ deviation 0.1mm, ເກຣດທາງການແພດ 0.02mm;
ເຄື່ອງວັດແທກຄວາມຫຍາບ: ການກວດຫາປະເພດສະໄຕລັດ, ເກຣດອຸດສາຫະກຳ Ra 3.2, ເກຣດທາງການແພດ Ra 0.4 ຫຼືໜ້ອຍກວ່າ.


3. ຂະບວນການກວດກາ
ຊິ້ນທໍາອິດການກວດກາຢ່າງເຕັມທີ່: 100% ການກວດກາຂອງຮູຮັບແສງ, ເສັ້ນຜ່າກາງນອກ, ຮູບແບບແລະຄວາມທົນທານຕໍ່ຕໍາແຫນ່ງ;
ການເກັບຕົວຢ່າງຊຸດ: ອີງຕາມມາດຕະຖານ GB/T 2828.1, AQL=1.0, ໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າອັດຕາທີ່ບໍ່ມີເງື່ອນໄຂເປັນ batch ແມ່ນຫນ້ອຍກວ່າ 1%.


8. ຄູ່ມືການຄັດເລືອກ: ເລືອກລະດັບຄວາມທົນທານທີ່ເຫມາະສົມຕາມເງື່ອນໄຂການເຮັດວຽກ
ສາມຫຼັກການສໍາລັບການຈັບຄູ່ສະພາບການເຮັດວຽກ
ປະເພດການໂຫຼດ: ການໂຫຼດຫນັກ, ເລືອກຫລໍ່ (ຄວາມທົນທານ IT12), ການໂຫຼດແສງສະຫວ່າງ, ຄວາມແມ່ນຍໍາ, ເລືອກການຕັດ (ຄວາມທົນທານ IT6);
ຄວາມ​ຕ້ອງ​ການ​ດ້ານ​ສິ່ງ​ແວດ​ລ້ອມ​: ຄວາມ​ຊຸ່ມ​ຊື່ນ / corrosive​, ເລືອກ​ທີ່​ຈະ forging + ຄວາມ​ທົນ​ທານ​ຄວາມ​ແມ່ນ​ຍໍາ (ຫຼຸດ​ຜ່ອນ rust ທີ່​ເກີດ​ຈາກ​ການ​ເກັບ​ກູ້​ເຫມາະ​)​;
ຄວາມ​ຕ້ອງ​ການ​ຄວາມ​ແມ່ນ​ຍໍາ​: ເກຣດ​ອຸດ​ສາ​ຫະ​ກໍາ​ສໍາ​ລັບ​ຄວາມ​ຖືກ​ຕ້ອງ​ຕໍາ​ແຫນ່ງ​> 0.1mm​, ເກຣດ​ການ​ແພດ / ຄວາມ​ແມ່ນ​ຍໍາ​ສໍາ​ລັບ​ການ <0.05mm​.
ຈຸດສໍາຄັນເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການ pitfalls
ລະວັງຂອງການໂຄສະນາເຜີຍແຜ່ "ຄວາມທົນທານທົ່ວໄປ": ຜູ້ສະຫນອງໄດ້ນໍາໃຊ້ handwheels ລະດັບຄວາມທົນທານ IT14 ເປັນ IT10 grade, ສົ່ງຜົນໃຫ້ອຸປະກອນປະກອບລົ້ມເຫຼວ;
ການປິ່ນປົວພື້ນຜິວມີຜົນກະທົບຕໍ່ຄວາມທົນທານ: electroplating ອາດຈະເພີ່ມຄວາມຫນາຂອງ 0.02-0.05mm, ແລະຂອບຄວາມທົນທານຕ້ອງໄດ້ຮັບການສະຫງວນ;
ການທົບທວນຄືນບົດລາຍງານການທົດສອບ: ບົດລາຍງານການທົດສອບ CMM ແມ່ນຈໍາເປັນ, ລວມທັງຂໍ້ມູນເຕັມຂອງຮູຮັບແສງ, coaxiality, ແລະ roughness.


ສະຫຼຸບ
ເກຣດຄວາມທົນທານແລະຄວາມແມ່ນຍໍາຂອງ handwheels ສະແຕນເລດແມ່ນ "ຂົວ" ການແຕ້ມການອອກແບບແລະການນໍາໃຊ້ຕົວຈິງ: ອຸດສາຫະກໍາ-ມາດຕະຖານເກຣດຮັບປະກັນການເຮັດວຽກທີ່ຫຍາບຄາຍຂອງອຸປະກອນ, ມາດຕະຖານການແພດ-ມາດຕະຖານເກຣດປົກປ້ອງການປະຕິບັດຄວາມແມ່ນຍໍາ, ແລະຄວາມແມ່ນຍໍາ-ມາດຕະຖານເກຣດສະຫນັບສະຫນູນ nano-ລະດັບຄວາມແມ່ນຍໍາລະດັບ. ຈະແຈ້ງໃນເວລາເລືອກ:
ສະຖານະການອຸດສາຫະກໍາ: ສຸມໃສ່ຄວາມທົນທານຂອງມິຕິ (IT10-IT12) ແລະຄວາມຫຍາບຄາຍຕ້ານການເລື່ອນ (Ra 3.2);
ສະຖານະການທາງການແພດ: ຄວບຄຸມຄວາມທົນທານ geometric ຢ່າງເຂັ້ມງວດ (coaxiality ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.03mm) ແລະຄວາມສະອາດຂອງພື້ນຜິວ (Ra ຫນ້ອຍກວ່າຫຼືເທົ່າກັບ 0.4);
ເຄື່ອງມືທີ່ມີຄວາມຊັດເຈນ: ຕິດຕາມຄວາມຖືກຕ້ອງທີ່ສຸດ (IT5-IT6) ແລະການກວດສອບຂໍ້ບົກພ່ອງສູນ (ອັດຕາການເກັບຕົວຢ່າງ 100%).
ໂດຍການປະຕິບັດຕາມມາດຕະຖານ GB/ISO, ການເລືອກຂະບວນການທີ່ກົງກັນ, ແລະປະຕິບັດຕາມຂັ້ນຕອນການກວດກາຢ່າງເຂັ້ມງວດ, ບໍລິສັດສາມາດຫຼີກເວັ້ນຄວາມລົ້ມເຫຼວຂອງການປະກອບແລະຄວາມຜິດພາດການດໍາເນີນງານທີ່ເກີດຈາກຄວາມບໍ່ສອດຄ່ອງຂອງຄວາມທົນທານ. ຈືຂໍ້ມູນການ: ຄວາມແມ່ນຍໍາບໍ່ແມ່ນສູງກວ່າ, ແຕ່ "ຖືກຕ້ອງ" - ການດຸ່ນດ່ຽງຄ່າໃຊ້ຈ່າຍແລະການປະຕິບັດໃນເງື່ອນໄຂການເຮັດວຽກແມ່ນເຫດຜົນຫຼັກຂອງການຜະລິດລໍ້.

 

ສົ່ງສອບຖາມ

whatsapp

ໂທລະສັບ

ອີເມລ

ສອບຖາມ